Aramaları kolaylaştıracak bilinmeyen Google kodları!

bilinmeyen Google kodları

0 75

Google, her ay 4 milyar kullanıcıya ulaşıyor. Lakin birçok kişi, zımnî olarak nitelendirilen sitelere erişme prosedürlerinden haberdar değil. Kimi sonuçlara, sırf kapalı kodlar aracılığı ile erişilebiliyor. Bu kodları kullandığınızda, olağan arama sonuçlarında ulaşamayacağınız spesifik aramalara ulaşabiliyorsunuz.

Örneğin sadece bir toplumsal medya içerisindeki sonuçlara ulaşmak yahut fiyat araması yapabilmek mümkün. Muhakkak anahtar sözleri kullanıp başkalarını hariç bırakabilir ya da sırf belli bir site içerisindeki sonuçlara ulaşabilirsiniz. Pekala bunu nasıl yapabiliriz? İşte teknikleri ve Google’ın bâtın arama kodları

Gizli Google kodları nasıl çalışır?

Bâtın Google kodları, arama sonuçlarınızı hassaslaştırmanıza ya da daraltmanıza yardımcı olurlar. Bu kodlardan kimileri, noktalama işaretlerini baz alır. Bu noktalama işaretleri yapacağınız aramanın bir kesimi değilse, Google bunu göz arkası eder. Ayrıyeten olağan kaidelerde ulaşamayacağınız sonuçlara erişmenizi sağlar.

Google bilinmeyen arama kodları ve kullanımı

  • Toplumsal medya aramaları: Ulaşmak istediğiniz sonuçları sırf belli bir toplumsal medya platformu içerisinde aratmak için yapacağınız aramanın başına ”@” ile birlikte platformun ismini yazın. @Twitter üzere.
  • Fiyat aramaları: Şayet belli fiyatta bir esere ulaşmak istiyorsanız yazdığınız eserin yanına para ünitesi ile birlikte ölçüsü yazın. Çıkan birinci sonuç istediğiniz kriterlere uygun bir sayfa sunacak. Kamera ₺500
  • Hashtag aramaları: Makul bir hashtag’e ilişkin sonuçlara ulaşmak istiyorsanız aramanın başına hashtag koyun. #shiftdeletenet
  • Sözleri aramadan hariç bırakma: Aramanızı daraltmak ve kimi sonuçları hariç bırakmak istiyorsanız, aratacağınız sözün yanın ”-” koyup hariç bırakmak istediğiniz kelimeyi yazın. Apple -airpods üzere. Böylece Apple‘ın airpods hariç öteki eserlerine ulaşacaksınız.
  • Birebir eşleşen arama: Tam olarak yapacağınız aramayla tıpkı sözlerin geçtiği sonuçlara ulaşmak için sözlerin başına tırnak işareti koyun. ”en değerli araba” üzere.
  • Sayı aralığında arama: Belli bir sayı aralığı kullanmak istiyorsanız iki sayının ortasına iki nokta koyun. Kamera ₺500..₺1000 gibi.
  • İlgili siteleri arama: Spesifik bir site hakkında sonuçlara ulaşmak için sitenin başına ”ilgili:” koyun. ilgili:twitter.com şeklinde.
  • Önbelleğe alınmış sürüm arama: Google‘ın önbelleğine alınmış bir sitenin sonuçlarına ulaşmak için sitenin başına ”önbellek:” koyun.
  • Eksik sözlerle arama: Unuttuğunuz sözlere sahip bir söz kümesi hakkında arama yapacaksanız unuttuğunuz söz yerine ”*” koyun. Örneğin The Wolf of Wall Street sinemasındaki Wall sözünü unuttuysanız The Wolf of * Street halinde aratabilirsiniz. Bu kod, ”joker” arama operatörü olarak da bilinir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.