Elektronik mağazalarındaki bilgisayarlarda gizlice madencilik yapan bir çift tutuklandı

Elektronik mağazalarındaki bilgisayarlarda gizlice madencilik yapan bir çift tutuklandı

0 71

İspanya’nın Tarragona kentinde, elektronik mağazalarına giden ve oyuncu dizüstü bilgisayarlarına gizlice madencilik yazılımı yükleyen bir çift polis tarafından tutukladı. İsimleri açıklanmayan 33 yaşındaki şüphelilerin El Corte Inglés ve MediaMarkt mağazalarındaki 16 bilgisayara, NiceHash madencilik yazılımı ve Anydesk uzaktan erişim programı kurdukları belirtiliyor.

Madencilik yazılımları bildiğiniz üzere, kripto para çıkarmak için tüm sistemde ve bilhassa ekran kartında önemli bir yük oluşturur. MediaMarkt çalışanları, mağazada sergilenen ve yalnızca bekleme modunda bulunan oyun odaklı dizüstü bilgisayarların tam kapasite çalıştıklarını ve çok ısındıklarını fark etti. Bunun akabinde yapılan incelemelerde olayın iç yüzü açığa çıktı.

Biri oyaladı, oburu yazılımları yükledi

Güvenlik kamerası kayıtları, kurnaz kripto madencilerinin bilgisayarlara nasıl özel yazılım yüklediklerini gözler önüne serdi. Bayan, mağaza çalışanının yanına giderek satın aldığı dizüstü bilgisayarı açmak için yardım istiyor. Mağaza çalışanının dikkatinin dağılması fırsat bilen öteki kuşkulu ise USB şoförü aracılığıyla dizüstü bilgisayara madencilik ve uzaktan erişim yazılımlarını yüklüyor.

Mediamarkt güvenlik kamerası kayıtları çiftin mağazayı en az üç defa ziyaret ettiğini ortaya koydu. Kamera imgelerini inceleyen polis çok sürmeden ikiliyi yakaladı. Çiftin meskeninde yapılan aramalarda birkaç sabit disk, kısmen monte edilmiş bir bilgisayar ve ayrıyeten hackledikleri bilgisayarları denetim ettikleri sav edilen bir akıllı telefon bulundu. Her ikisi de bilgisayar korsanlığı, dolandırıcılık ve ziyana uğratmakla suçlanıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.