Amerikalı yazar Alice Sebold, kendisine tecavüz suçundan aklanan adamdan özür diledi

Alice Sebold

0 74

Amerikalı yazar Alice Sebold, kendisine tecavüz ettiği suçlamasıyla yanlış şekilde hüküm giyen mahkumdan özür diledi. 1981 yılında yaşanan olay sonrası mahkum olan Anthony Broadwater isimli siyahi Amerikalı 16 yıl cezaevinde kaldı. Yazar Sebold tecavüz olayına, Lucky isimli anılarını yazdığı kitabında yer vermişti.

New York’taki Syracuse Üniversitesi’nde öğrenci olduğu sırada sokakta saldırıya uğrayan Sebold, aylar sonra yolda gördüğü bir siyahi Amerikalıyı tecavüzcüsü zannetti ve polise haber verdi. O sırada olay yerinde olan Broadwater, bir polis memuru tarafından yakalanıp gözaltına alındı.

alice_sebold

SAÇ ANALİZİYLE HÜKÜM GİYMİŞTİ

Karakola çağrılan Sebold, her ne kadar başka bir adamı teşhis etmiş olsa da Anthony Broadwater mahkemeye çıkarıldı ve mikroskobik saç analizi sonucu hüküm giyip mahkum oldu. 1998 yılında 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Broadwater, geçen Kasım ayına kadar cinsel saldırı suçluları listesinde tutuldu.

Broadwater, davadaki delillerin yetersiz ve güvenilir olmadığını gösteren inceleme sonrası 22 Kasım tarihinde resmî olarak aklandı. Bu gelişme sonrası Alice Sebold bir özür açıklaması yayımladı. Açıklamada, “En çok da yaşayabileceğin hayatın senden çalınmış olduğu gerçeği için üzgünüm. Biliyorum ki hiçbir özür başına gelenleri değiştirmez ve değiştirmeyecek.” ifadeleri yer aldı.

TECAVÜZÜN ANLATILDIĞI KİTAP 1 MİLYON KOPYA SATTI

Sebold aynı açıklamada, “halen bu yaşananların nasıl olabildiğini kavramaya ve anlamaya çalıştığını da” söyledi. Amerikalı yazar, tecavüzcüsünün hiçbir zaman bulunmayacak olması ve belki de başka kadınlara tecavüz etmiş olabileceği gerçeği ile de boğuştuğunu kaydetti. Avukatları aracılığı ile yanıt veren Broadwater, Sebold’un özrünün kendisini biraz olsun rahatlattığını söyledi.

Sebold’un tecavüz olayına yer verdiği anı kitabı Lucky, 1 milyon adet satmış ve Variety dergisine göre yazarın kariyerini başlatmıştı. Sonrasında kaleme aldığı The Lovely Bones klitabı, yönetmen Peter Jackson tarafından filme çevrildi ve Oscar’a aday oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.