Dünya Tuvalet Günü Silerek mi Yoksa Yıkayarak mı

19 Kasım Dünya Tuvalet Günü

0 207

Milyonlarca insan günümüzde dahi doğru hijyen koşulları ile tuvalet hacetini giderememektedir. Hatta daha da abartalım Hindistan’da tuvalet ihtiyacını tuvalet kullanarak yapanlara para ödülü veriliyordu. Gelişmiş ülkelerde ise güncel tartışma konusu yıkayarak mı? silerek mi? yoksa deniz kabuğu kullanarak mı? şeklinde türlü tartışmalar görülmekte.

Hacetinizi yaptıktan sonra öyle gezmediğiniz sürece hatta size verecek acılara katlanacağınızı da düşünüyorsanız isterseniz çamaşır suyu, kolonya, isterseniz bulaşık süngeri ile yıkayın ama öyle pis pis gezmekten iyidir. 🙂

Medeniyetlere Tuvalet adabını suyun kullanımını Türklerin kazandırmış olması, söylenti dahi olsa bizim insanımız bir başka diyebiliyoruz.

Dur dur diyemedim. 🙂

Tabi her Türk’ü bu olaya bazı gördüklerimden sonra dahil edememenin üzüntüsünü de yaşamıyor değilim. Genellikle umumi tuvaletlerde karşımıza çıkan o görüntüler gözünüzün önüne geliyor değil mi?. Kimi pisliğini duvarlara çalmış, kimi sifon çekme özürlü, Kimi klozetin tepesine çıkıp havadan bombalamış her yer ayakkabı izi olmuş, pisuvara büyük hacetini yapanlar ve daha niceleri diyebileceğimiz bir çok embesilide içimizde barındırıyor olmamız içler acısı değil mi?

İyilerin çoğunlukta olduğunu düşünürsek en azından Hindistan’da tuvalet kültürünün olmaması adamlar tuvalet kullananlara para ödül veriyor. Herhalde tanrıları olan inekler gibi yaşamayı tercih etmiş olmalılar.

Kısaca onlar gibi değiliz çok şükür. Neyse bu şeyden konu hakkında fazla yazmaya gerek yok. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.