Ülkemizdeki Araç ve Konut Sahipliği Oranları

Araç ve Konut Sahipliği Oranları

0 237

Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı 2020 Ağustos ayı itibariyle 23 milyon 190 bin 995’e ulaştı. Konut sahipliği oranı TUİK 2019 verilerine göre %58 civarında seyretmektedir. 2009 yılındaki TUİK verilerine göre ise konut sahipliği oranı %60 civarında gerçekleşmişti.

Kiracılık yeni hükümet ekonomisinde yükselişe geçerek konut sahipliği oranı ise hızla düşüşünü sürdürmekte. Mevcut hükümetin yandaş inşaat şirketlerine geçtiği torpil ile faizleri düşürünce 300 Bin Türk Lirası olan evler fiyatta Everest Tepesine çıkmaya çabalarcasına tırmanışa geçerek 600 Bin Türk Lirasına çıkmıştı. Kimi vatandaşımız hükümete desteğini sürdürerek bizim için faizler 0,64 seviyesine düştü demiş olsa da, şuan ki konut faizleri 1,25 seviyelerine çıkmış bulunmakta. Ancak konut fiyatlarında herhangi bir düşüş yaşanmadı aksine artışını sürdürüyor. Bunu umarım görmek istemeyen vatandaşımızda görecektir.

Her zaman ki gibi hükümetimiz bu konunun üstünü örtmüş olsa da ev alacak olanlar yediği bu kazığı hiçbir şekilde hazmetmeyecektir. Olası bir erken seçimde hüsrana uğramaları an meselesidir diyebiliriz.

İkinci el araç için ise her şey ortada diyebilecekken bu bahsi de açmak istiyorum. Fiyatlar korona bahanesiyle zaten iyice şişmişken hangi akıl tutulması yaşan yetkili veya kurumlar ÖTV zammı ile piyasayı bir anda güncelleyerek her şeyin fiyatını yukarı çekti. Yani bu neyin ÖTV’si insanımız burada da kazığın büyüğünü yiyerek akla mantığa sığmayan ÖTV zammını asla hazmetmeyecektir. Koltuğa oturarak ÖTV’ye yeni zam yaptım diyen bir insan evladının mevcut durumdan kesinlikle haberi yoktur. Yattığı yerden fiyat belirleyen bir devlet adamı ise bu ülkeye yakışmamaktadır. En basitinden 25 Bin Türk Lirası olan ikinci el araçlar şuan 70 Bin Türk Lirası ve diğer bir örnek 80 Bin Türk Lirası Olan araçlar ise şuanda 180 Bin Türk Lirası bandında alınıp satılıyor. Sizde hiç mi vicdan yok, neden bu konularda sesiniz çıkmıyor. Vatandaşımızın bin bir dert ile boğazından keserek biriktirdiği üç beş kuruşu bu denli sömürülürken neden hiçbir devlet yetkilisi kardeşim biz bunun önünü keseceğiz vatandaşımızı bu piyasaya yedirmeyiz diyemiyor.

Bir hesapta şöyle yapalım 300 Bin Lira biriktirdiniz. Refah bir hayat tam elinizin altında hayalini kurduğunuz eve ulaşmak üzeresiniz. Rüyalarınız gerçek olmak üzere. Sonra fiyatlara tekrar bir bakıyorsunuz gözünüzü ovuşturup bir daha bir daha bakıyorsunuz yazan fiyat 600 Bin Türk Lirası. Hesap şu cebinizdeki birikiminizden olmadınız 300 Bin Türk Liranız var ancak ömrünüzden çalındı o rüyasını kurduğunuz hayalinizdeki eve ulaşmak için bir 10 yıl belki de 20 yıl daha çalışacaksınız yazık değil mi?

Hesaplar ortada değerli kardeşlerim. Bu yazıyı okuyan kardeşlerimin kimi tebrik edecek kimi tepki koyacak hiç sorun değil. Bu satırlarda yalan olan bir şey yok. Yine de yerseniz de övseniz de bir yorum bırakırsanız sevinirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.