18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü

0 60

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü, Türk milletinin tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Bu gün, Çanakkale Zaferi‘nin kazanıldığı ve Türk milletinin bağımsızlığı için verilen mücadelenin zaferle sonuçlandığı günün yıl dönümüdür. Bu zafer, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir ve dünya tarihi için de büyük bir önem taşır.

Çanakkale Zaferi, sadece Türk milletinin değil, tüm dünya için bir dönüm noktasıdır. Bu zafer, birçok yabancı komutan ve devlet adamı tarafından da değerlendirilmiştir. Özellikle İngiliz ve Fransız askeri yetkilileri, Türk askerlerinin cesaret ve kahramanlıklarını övmüşlerdir.

İngiliz Genelkurmay Başkanı Sir William Robertson, Çanakkale Zaferi‘ni “dünya tarihindeki en büyük deniz operasyonu” olarak nitelendirmiş ve Türk askerlerinin gösterdiği cesaret ve kahramanlığı takdir etmiştir. Fransız General Gouraud da, Türk askerlerinin direniş gücüne ve mücadele azmine hayran kalmış ve “Çanakkale Savaşı‘nın kahramanları tarihin sayfalarında ölümsüzleşmiştir” ifadesini kullanmıştır.

Diğer yabancı askeri yetkililer de Çanakkale Zaferi‘nin önemini vurgulamışlar ve Türk askerlerinin gösterdiği cesaret ve kahramanlığı takdir etmişlerdir. Bu zafer, tarihte eşine az rastlanır bir direniş örneğidir ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde önemli bir adımdır.

18-mart-canakkale

Bugün, Türk milleti, Çanakkale Zaferi‘nin kahramanlarına saygı ve minnet duygularıyla anmaktadır. Bu zafer, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki azmini, kararlılığını ve kahramanlığını simgelemektedir. Çanakkale Zaferi‘nin kazanılmasında büyük emeği geçen tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü, Türk milleti için sadece bir anma günü değildir. Bu gün, aynı zamanda Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki azim ve kararlılığının bir sembolüdür. Bu mücadelede hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimize minnet ve şükran borçluyuz. Onların azim ve kararlılıkları bizleri bu günlere taşıdı. Allah hepsinden razı olsun. Mekanları cennet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.