6’Lı Masayı Meral Akşener Dağıttı

Altılı masadan Meral Akşener Ayrıldı

0 66

6’Lı Masayı Meral Akşener Dağıttı

Bugün Türk siyaset tarihine geçecek bir olay yaşandı. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur ittifakına karşı Chp’nin önderliğinde millet ittifakı kuruldu. Günler günleri kovaladı ve seçime iki ay gibi bir zaman dilimi kalmıştı ki bombayı İyi Parti lideri Meral Akşener patlattı.

Dün gerçekleşen altılı masa toplantısında ortak bir aday belirlendiği yönünde açıklamalar yapılmış. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını 6 Mart Pazartesi günü açıklanacağını beyan etmişlerdi ki, Meral Akşener bu gün altılı masadan ayrıldıklarını ilan etti.

Çoğu Chp’li seçmen bu olay karşısında afalladı, şaşkına döndü. Ancak kulislerde dolaşan bir başka bilgi ise Meral Akşener‘e Kemal Kılıçdaroğlu‘nun adaylıkla ilgili herhangi bir görüşme gerçekleştirmemesi ve bir pazarlığa oturmamış olmaları gerekçe gösteriliyor. Hal bu ki diğer ortakları ile bu görüşmeleri ve pazarlıkları Kemal Kılıçdaroğlu‘nun yaptığı ve ortak bir payda da anlaşıldığı biliniyor.

altili-masa-millet-ittifaki

Meral Akşener ilk günden bugüne Ekrem İmamoğlu‘nun adaylığı konusunda altılı masaya oldukça baskı uyguluyordu. Ekrem İmamoğlu ise Meral Akşener ile samimi bir görüntü vermekten çekinmiyordu. İkili kendi aralarında anlaşmışlar izlenimi dahi söylenmeye başlamıştı.

Meral Akşener‘in Millet İttifakından ayrıldığını açıkladığı saatlerden sonra, Ekrem İmamoğlu bir açıklama yaparak; ” Benim Cumhurbaşkanı adayım partimizin genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘dur ” dedi.

İmamoğlu‘nun bu açıklaması Meral Akşener‘i anında sattığı olarak yorumlandı. Daha düne kadar gayet samimi pozlar veren Ekrem İmamoğlu böylelikle Meral Akşener‘i hemen harcamış oldu.

Yalnız unutulmamalıdır ki İyi partinin oy potansiyeli Chp’ye yakın hatta Cumhuriyet Halk Partisinden fazla bile olabilir. Böyle bir gücü başka olağanüstü bir durum olmaz ise Millet İttifakı kaybetti.

Cumhur ittifakı ise olanı biteni sükunet içerisinde izlemekle yetiniyor. Yalnız bazı Cumhur ittifakı ileri gelenleri İyi partiye her zaman kapılarının açık olduğunu söylüyor.

Meral Akşener; ” Ya tarih yazacağız, ya tarih olacağız. Dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. “ diyerek seçime aylar kala altılı masadan ayrıldı.

İlerleyen günlerde ne olur bilinmez. Siyaset her şeye gebedir. Tekrar birleşirler mi? Herkes kendi yoluna mı? gider. Beraber izleyip göreceğiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.