Gündemimiz Pavyon ile Uzay Arasında Git Gel Yaşıyor.

Gündemimiz Pavyon ile Uzay Arasında Git Gel Yaşıyor.

1 10

Gündemimiz Pavyon ile Uzay Arasında Git Gel Yaşıyor.

Ülke gündemimiz o kadar yoğun ki, içerisinden cımbızlayarak bu iki başlığı seçtim çünkü adeta bu iki başlık arasında gidip geliyoruz. İlk Astronutumuz Alper Gezeravcı uzaya çıktı. Uzaya çıktı çıkmasına da yok kalem yere düşmemiş, yok kendisini yukarıya çeken bir ip varmış, vay efendim mikrofon yere düşüyor da kendisini iple yukarıya çekiyorlar gibi çeşitli hurafeleri de beraberinde getirdi.

İkincisi ise yeni yayına giren bir dizi hakkında, gerçi ben hiç izlemedim ama o kadar çok önüme bu olay düşüyor ki yazma gereği hissettim. Hazar Ergüçlü isimli oyuncu Dilber karakterine İnci Taneleri dizisinde hayat veriyor. Kendisi pavyonda çalışan bir iş kadını, hatta o kadar ki pavyonda dans edebilmek için epey bir uğraş vermiş kursa filan gitmiş. Şimdi bunları iki başlıkta inceleyeceğiz.

İlk Uzay Maceramız Türkler Uzayda

Alper Gezeravcı uzaya gitti. Hatta ben bu yazıyı yazarken kendisi yukarda Uluslararası Uzay İstasyonunda bir İsveçli bir Amerikalı ve Bir İtalyan ile beraber takılıyor. Hatta Nasa’nında elemanları orada. Alper Gezeravcı ilk Türk Astronot olarak tarihe geçti. Geçti geçmesine de beraberinde bir sürü tartışma başlattı.

uzay-alper-gezeravci

Tartışmalardan bir kaç başlık;

a) Efendim 55 milyon dolara uzaya çıktı buna gerek var mıydı?

b) Uzaya çıktı ve elindeki kalem uçmuyor yere düşüyor, bence bu bir film setinde uzayda filan değil.

c) Elindeki mikrofonnu bırakınca kyere düştü, kendisi ise yukarıya gitti. Muhakkak biri onu iple yukarıya çekiyor.

d) Bence uzayda değil. Film setinde ama güzel oynuyor hakkını verelim.

Evet gördüğünüz üzere insanımız, destansı uzay macerasına bile kılıf bulmuş top sektirir gibi oradan oraya hurafe bilgiler yayıyor. Zaten en iyi yaptığımız iş bolca sallamak olsa gerek. 😀

Ben ilk astronotu öyle ya da böyle hayattayken gördüğüm için şanslıyım. Ulan napacaktık uzaya çıkabilmesi için Abd veya başka bir ülkeden burs mu bekleyecektik. Türkiye uzay ile ilgilendiğini tüm dünya ya adete iletti. Bu yarışta bende varım dedi. Siz neyin parasından bahsediyorsunuz. Diğer bahaneler için ise biraz fizik vesaire araştıralım. Heryer hurafe bilgi kaynıyor.

Bunu burada bırakalım. Geçelim diğer başlığa

Pavyon Dansı

Hazar Ergüçlü isimli oyuncu Dilber karakteri ile pavyonda çalışan bir kadın olarak İnci Taneleri dizisinde boy gösteriyor. Öyleki dizi ilk bölümünden itibaren epeyce izlenmişe benziyor ki, herkes tutturmuş bir pavyon dansı… Hatta bazı hanımefendiler pavyon dansı öğrenebilmek için kurslara akın akın gitmeye başlamışlar. Çünkü Hazar Ergüçlü de anadan doğma pavyon dansı bilmediği için o da bu işin kursuna ve ya pavyonda çalışan birinden öğrenmiş.

Tabi bizim hanımefendiler durur mu? Hazar Ergüçlü oynuyorsa bende oynarım dedi ve kursların kapılarını sökercesine akın ettiler. Birbirlerini ezdiler.

pavyon-hazar-erguclu-inci-taneleri

Arkadaşlar tamam bu bir dizi ancak pavyon dansı dediğiniz olay biraz garip değil mi? Yani ben mi yanılıyorum o tür yerler batakhane değil mi? Siz bu dansın nesini beğendinizde öğrenmeye gidiyorsunuz. 😀

Neyse herkese bol şans diliyorum. Umarım kurslar sizlere sertifikada verir ve pavyon dansı uzmanı olmayı başaran belge yazar üzerinde ve biri o belgeyi bulursa siz de izahatını yaparsınız ne diyeyim. 😀

Ne ülkeyiz arkadaş ya ne ülkeyiz…

 

1 yorum
  1. […] Gündemimiz Pavyon ile Uzay Arasında Git Gel Yaşıyor. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.