Sohbet ve Sohbetin Tarihçesi

Sohbet ve muhabbetin tarihçesi

0 202

Sohbet gelişiminin öncesinden biraz bahsedelim. Sohbet olayları daha başlamadan önce insanlar koklaşarak anlaşıyordu. Çünkü ağız yapısı ve dilin kullanımını öğrenememişlerdi. Sadece yemek yeme ve su içmede kullanılıyordu. Adını tarih kitaplarından öğrendiğimiz Muhabbetis Sohbetus adındaki kişi öyle göl kenarındaki bir kayaya çıkıp etrafa bakarken bir an durup aşağıya bakınca kendisini görüyor.

Göldeki yansımasına dikkatlice bakan Muhabbetis Sohbetus adındaki kişi ağzını açınca dili aşağıya düşüyor. Yemek yemede ve su içmede istemsizce ve farkında olmadan dilini kullanan Muhabbetis Sohbetus detaylıca dilini sağa sola çevirip inceliyor Muhabbetis Sohbetus göl kenarından ayrılırken ağzının içinde dilini yine çevirmeye başlıyor. Çeşitli sesler çıkarmayı başarması uzun sürmüyor.

Günden güne kendisini geliştirirken kavmini de bir adım ileri taşıyan Muhabbetis Sohbetus kavmine seslenmeye başlıyor ve ilk diyaloglar bu şekilde oluşuyor. Derler ki ” Dünyada ilk kızın konuşarak istenmesi bu kavimde yaşanmıştır.” Kavmin adı da bu olaydan sonra “Kız İsteyen” olarak kalmıştır.

İletişimin en temel bileşeni olan karşılıklı konuşup sohbet ederek anlaşma bu dönemde temelleri atılıp günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Zaten farklı bir mutasyon beklemediğimiz bu sohbet ederek konuşma olayı tabi ki de bu şekilde bize kadar ulaşmış olması sevindirici. Kaş göz yaparak ta şuan da sohbet ediyor olabilirdik.

Muhabbetis Sohbetus’a ne kadar teşekkür etsek az.

sohbet-etmek

Önce sohbet edeceğiz sonra yaygara koparacağız. Çünkü ortak bir sohbette buluşup anlaşamazsak yaygara koparamayız.

Bu kadar dar vakitte bu kadar yazabildim. Beni idare edin. 🙂

Not: Bu yazı tamamen hayal ürünüdür. İletişim fakültelerinde okuyan arkadaşlar özellikle size söylüyorum. Bu yazıyı okuyup gidip “Hocam sohbet tarihini buldum gerçeği böyleymiş” gibi gibi şeyler söylemeyin. Kendinizi yakarsınız. 😀

Sohbetin Sohbeti açtığı platformumuz olan Yaygara.Net sundu. (o:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.