Sosyal Medyada 650₺ Dolandırdı. Pişman Oldu Kendini İhbar Etti. Sonrası Vahim…

Sosyal Medyada 650₺ Dolandırdı. Pişman Oldu Kendini İhbar Etti. Sonrası Vahim...

0 11

Sosyal Medyada 650₺ Dolandırdı. Pişman Oldu Kendini İhbar Etti. Sonrası Vahim…

İsmi cismi pek önemli olmayan bir ağabeyimiz, ekonominin verdiği dar buhrandan sıkılmış olacak ki dolandırıcılık yapmaya karar veriyor. ilk etapta “Aktif Kredi” diye bir sayfa açıyor, sonrasında vatandaşı söğüşlemeye başlıyor. Toplamda 14 kişiyi dolandırarak zimmetine tamı tamına 650₺ geçiriyor. Rakam doğru arkadaşlar tam 650 Türk Lirası eline geçen para.

Sonrasında Gelen Pişmanlık

650₺ dolandırdıktan sonra, duraksıyor “aman Allah’ım ben ne yaptım”  diyerek vicdanına sesleniyor. Yaptığı bu işten acayip derecede pişman ve vicdan azabı çekiyor. Aradan epey zaman geçtikten sonra dahi vicdanı sürekli perde arkasından kendisine sesleniyor. Sürekli vicdanı ona yaptığı bu işi hatırlatıyor.

Çare Arayışı…

Tabi düşünüyor taşınıyor, parayı geride gönderemiyor. Göndereceği bir yolda aklına gelmiyor. Artık delirme ve ya şizofreniye doğru giden yoğun pişmanlık düşünce akışı iyice kendisini yıpratmaya tüketmeye başlıyor. Çünkü bu işin bir çaresini de bulabilmiş değil.

sosyal-medya-dolandiricilik

İşin Emniyet Boyutu

En sonunda gidiyor kendisini ihbar ediyor. Tabi düşüncesi esasında “emniyet güçleri mağdur ettiğim kişileri bulur bende zararlarını karşılarım” oluyor. Ancak atladığı bir çok konu olmuş olsa da iyi niyetli bir şekilde emniyete giderek kendisini ihbar ediyor. Orada tutuklanıyor.

Mağdurların Tavrı

Mağdur 14 kişiden 4’ü şikayetçi oluyor, yargılanmasını istiyorlar. Üstelik zararı karşılayacağını söylemesine rağmen mahkeme yargılama sürecini başlatıyor. Epey geçen süre zarfında mahkeme sonuçlanıyor ve her bir kişi için 3 yıl 4 ay hapis cezası alıyor.

Toplamda ise bu ceza 46 yıl 8 ay olarak kesinleşiyor ve karara bağlanıyor.

Aslında vicdanına yenik düşmeden bu işe devam etseydi şu an milyonları olacaktı. Hatta yargılanıp ceza alsaydı bu cezayı paraya çevirerek nakit ödeme de yapabilirdi. Ülkemizde çok çalanı el üstünde az çalanı ise nerede ise 50 yıl ceza vererek hayatları karartıyorlar.

Bu ülkenin adaleti de maalesef bu şekilde ilerliyor. Adalet sistemimiz dahi zenginin yanın da garibanın karşısında olmuş. Türk sinemalarında bu konu bence güzel malzeme olur. Zengin yargılanmadan çıkar keyfine bakar, gariban ise hapiste çürür gider. Ne güzel dünya, ne güzel ülke Türkiye…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.