ANDROİD Virüs Temizleme

ANDROİD ADWARE virüsten kurtulmak

0 181

Merhaba ANDROİD severler. En en can sıkıcı en yaygın olarak tabir edebileceğimiz bir virüsten bahsedeceğim. Kendisine ADWARE (reklam yazılımı) dediğimiz bu virüs sistemimize kolayca sızarak durduk yere karşımıza bildirim şeklinde çıkar. Genelde ekranınıza sisteminizde virüs var, sistem saldırıya uğradı şuraya tıklayarak bu sorunlardan kurtulun gibilerinden çeşitli varyasyonlarla bizi rahatsız etmeyi başarır.

ANDROİD telefonların baş belası olan bu virüsten kurtulmak oldukça basittir. Siz tarayıcı olarak CHOROME veya SAMSUNG İnternet tarayıcı gibi internete erişim sağladığınız yerden sistemimize sızmayı başarır.

Örneklendirecek olursak herhangi bir film sitesine girdiniz sağı solu reklam dolu yine yanlışlıkla bir tanesine tıkladınız. Direkt sisteminize virüs var şuraya tıklayınız şeklinde bir pencere karşınızda belirdi. Hadi diyelim buna da tıkladınız ve çerez dosyası dediğimiz geçmiş dosyaların içerisine bu virüsü aldınız. Artık bu virüs siz nerede olursanız olun internete erişiminiz olduğu her yerde birden durduk yere karşınıza pencere açarak örneklemede olduğu gibi yazılar ile karşılaşacaksınız.

Çok canınız sıkılacak çok. Kara kara düşüneceksiniz telefonuma virüs girdi ben de yapacağım o kadar resmim videom var hepsi silinecek şimdi, rehberim ya rehberim o da yalan oldu gibilerinden aklınızda son dakika yazısı gibi kayarak ilerleyip duracak. Kayan yazıyı durdurun, ilacı burada rahat olun ve okumaya devam edin.

Arkadaşlar bu virüs belasından biraz bahsettikten sonra genel anlamda servise gitmeden sizin de yapacak olduğunuz şeyler var. Şansımızı deneyelim mi?

Evet…! dediğinizi duyuyorum. Hadi başlayalım.

Ben internet erişimi için CHOROME tarayıcısını kullanıyorum şimdi bu tarayıcının önbelleğini silelim. Size de hangi tarayıcı varsa aynı şekilde ilerleyip yapacaksınız.

Ayarlar > Uygulamalar > CHOROME buraya kadar sorun yok siz eğer CHOROME yerine SAMSUNG İNTERNET tarayıcı kullanıyorsanız onu seçin ve bekleyin.

Her ANDROİD telefonun çekirdeği aynı olmasına rağmen ön yüz menülere erişimler markadan markaya küçük farklılıklar gösterecektir. Ben SAMSUNG cihazım üzerinden anlatıyorum.

CHOROME üzerine tıklayıp açıyoruz Depolama seçeneğine tıklıyoruz ve önbelleği temizle diyoruz. Eğer geniş çaplı bir geçmiş kayıtlarımız temizleyeceksek bu menüde hafızayı yönet diyoruz ve tüm verileri temizle diyoruz.

Artık ADWARE virüs olan cihazınızda artık bir virüs yok bunu karşınıza saçma sapan açılan pencerelerin artık açılmıyor olmasından anlayabilirsiniz.

Telefonculara gidince bütün içeriğin silineceğinden bahsederler. Sizin bilgileriniz önemli ise risk alıp yedeklerinizi alınız.

İkinci bir yol ise direkt HARD RESET atarak cihazınızı sıfırlamanızdan geçiyor. Aslında bunu son çare olarak düşünün.

Umarım yararlı olmuştur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.