iPhone hacklenebilir mi? İşte bilmeniz gerekenler!

iPhone hacklenebilir mi?

0 68

Apple‘ın akıllı telefon modelleri, gerek fiyatlandırması sebebiyle, gerek de satış sayılarında, listenin her vakit en üst sırasını hedefliyor. Hasebiyle iPhone almayı planlayan bir insan, aygıtının mümkün hack hücumlarına karşı ne kadar muteber olduğunu bilmek istiyor.

Bu durumun en büyük sebebiyse, günümüzde artık 7’den 70’e pek çok insan, faal bir halde akıllı telefon kullanıyor. Kredi kartı yahut banka hesabı bilgilerini, şahsî fotoğrafları ve işle alakalı özel evraklarını telefonlarında saklayan kullanıcılar, haliyle bu aygıtlar da bulunan mümkün güvenlik açıklarından tasa duyuyor.

iPhone kullanıcıları, mümkün hack taarruzlarından korkmalı mı?

Bu sorunun karşılığı yalnızca iPhone değil, neredeyse tüm teknolojik aletler için evet olacaktır. Yetenekli bir bilgisayar korsanının şayet kâfi imkanı ve vakti varsa erişemeyeceği bir elektronik aygıt neredeyse yoktur. Lakin tasa etmenize gerek yok. Zira bu durum telefonunuzun risk altında olduğu manasına gelmiyor. Bilhassa Apple eserleri piyasada bulunan öteki telefonlarla kıyaslandığında en sağlamlar ortasında bulunuyor.

Üstelik bu durumun önüne geçmek için kimi tedbirler alırsanız, ortalama bir hacker sizden uzak duracaktır. Zira daha kolay maksatlar varken, sizin aygıtınızı iş yükü, kaynak ve vakit kaybı olarak görecektir. Lakin şayet dünyanın en güzel bilgisayar korsanlarından biri sizi direkt olarak amaç alıyorsa, endişelenmeye başlayabilirsiniz.

Hacklenmenin önüne geçmek için iPhone’larınızı şimdiki tutun ve Jailbreak yapmayın!

iPhone‘lar da tıpkı öteki elektronik aygıtlar üzere muhakkak bir yazılımla birlikte çalışır. iOS‘un yeni sürümler de piyasaya sürülmeden evvel şiddetli testlerden geçiriliyor. Akabinde beta süreciyle birlikte kullanıcıların test etmesine imkan sağlanır. Hasebiyle kararlı sürüm yayınlanmadan evvel neredeyse tüm güvenlik sıkıntıları giderilir. Fakat şayet kullanmış olduğunuz sürümde bir açık varsa, hackerlar direkt olarak buraya odaklanacaktır. Bu yüzden aygıtınıza Apple tarafından bir güvenlik güncellemesi gönderilmişse, bunu yüklemeniz sizin lehinize olacaktır.

Bunun dışında, iPhone‘ların atağa uğramasının en yaygın sebeplerinden biri de jailbreak yapılmasıdır. Bu, Apple tarafından onaylanmayan uygulamaları aygıtınızda çalıştırabilmek için yazılımın değiştirmesini sağladığınız manasına geliyor. Lakin bu durum birebir vakitte sizi bilgisayar korsanlarının ataklarına da açık bir maksat haline getirecektir. Natürel telefonunuza gelen kuşkulu E-Mail ve SMS‘lere karşı da dikkatli olmakta yarar var. Zira bilgisayar korsanlarının en tesirli hücumlarının büyük bir kısmı bu halde gerçekleştiriliyor.

Halka açık şarj istasyonlarını kullanmadan evvel 2 defa düşünün!

Geçtiğimiz yıllarda, birtakım bilgisayar korsanlarının halka açık şarj istasyonları aracılığıyla, bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcıların bilgilerine ulaştığı ortaya çıktı. Hatta kendi şarj ünitelerini oluşturup, kentin işlek bölgelerine bile yerleştirebiliyorlar. Siz de iPhone’unuzu şarj etmek için kabloyu aygıtınıza taktığınız anda datalarınızı muhafazasız bir hale getirmiş olursunuz. Hasebiyle mümkün olduğunca aygıtınızı bir adaptör ve powerbank aracılığıyla yada yalnızca güvendiğiniz aygıtlara bağlayarak şarj etmelisiniz.

Aslında emsal bir durum, halka açık fiyatsız WiFi ağları içinde geçerli. Pek çok kişi kendi taşınabilir bilgilerindeki kotayı düşürmemek için bir kafeye yahut kütüphaneye gittiğinde yada meydanlarda bulunan WiFi ağlarına direkt olarak irtibat sağlıyor. Fakat bu durum epey tehlikeli olabilir.

Hatta son yıllarda çıkan Mr.Robot dizisinde de buna benzeri sahneler bulunuyor. Zira kablosuz gerçekleşen bu temas, tıpkı şarj istasyonlarında olduğu üzere datalarınızı müdafaasız hale getirebilir. Birebir şey, güvenilirliğinden emin olmadığımız internet siteleri içinde geçerli olacaktır. Münasebetiyle bir site sizden müsaade istediği vakit 2 defa düşünmeniz gerekiyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.