Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor! İşte Yapmanız Gerekenler.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor!

0 91

Çalışmayan tuşlara sahip bir klavye, üretkenliğin önünde büyük bir pürüzdür. Fakat onarılması da mümkündür. Bilgisayar üzerinden çalışıyorsanız ve klavyede tuşlar çalışmıyor ise bunun nasıl düzeltilebileceğiniz size göstereceğiz. Bir masaüstü bilgisayara sahipseniz klavyeyi değiştirip yeni bir klavye kullanmak kolaydır.

Lakin dizüstü bir bilgisayara sahipseniz bu durum pek de mümkün değildir. Bu da epeyce büyük bir sorun haline gelir. Pekala bu sorun için neler yapılmalı? İşte ayrıntılar…

Klavye tuşları nasıl onarılır?

  • Klavyeyi temizleyin

Olağan bir klavyeyi temizlemek kolay bir iş değildir. Fakat dizüstü bilgisayar klavyesine nazaran kablosuz ya da USB klavyeniz bulunuyorsa temizlemek daha kolay olur. Temizleme süreci, klavye tuşlarınızla ilgili derin sıkıntıları tahliller.

  • Klavye giriş ayarlarını ayarlayın

Klavye tuşlarınızda yardımcı olmaları bakımından ayarlansalar da birtakım düzensizliklere neden olacak birtakım yazılım ayarları bulunur. Bunun için de kimi tuşların giriş ayarlarını yapabilmeniz mümkündür.

Bu süreçleri gerçekleştirmek için Başlat>denetim masası‘na girin. Daha sonra arama yerine klavye yazarak klavye denetim paneline girin. Akabinde “yineleme gecikmesi” ayarlarını yapın. Bir tuşa bastığınızda ekranda görünen karakter ortasında gecikme bulunuyorsa “filtre tuşları“nı ayarlamanız gerekir.

Akabinde geri dönerek “erişim kolaylığı” seçeneğine girin ve karşınıza çıkan seçeneklerden “klavyenin kullanımını kolaylaştır“‘a tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden fitre tuşları işaretini kaldırın.

  • Zararlı yazılım taraması Yapın.

Klavyenizdeki birtakım tuşların çalışmamasının nedenleri ortasında virüs bulaşma mümkünlüğü de oluyor. Bunun için de virüsten antivirüs yazılımınızı çalıştırarak mümkün tehditleri ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Klavye driverini tekrar yükleyin

Eski bir driver, klavye tuşlarınızın çalışmamasına neden oluyor. Fakat bazen klavye driverini, üçüncü taraf yazılımları tertipli olarak yükleme ya da kapatma süreçleri nedeniyle arızalanıyor. Klavye driverini tekrar yüklemek için başlat seçeneğinde sağa tıklayın ve aygıt yöneticisini seçin.

Akabinde klavyeler seçeneğine tıklayın. Burada yanında bir sorun olduğunu gösteren sarı bir ünlem işareti olabilecek rastgele bir girişi denetim edin. Sonrasında klavyenizi sağ tıklayın ve aygıtı kaldır seçeneğini seçin. Akabinde bilgisayarınızı yine başlatın. Böylelikle genel klavye, driverleri otomatik bir halde yükleyecektir.

Klavye bakımı nasıl yapılmalı?

Klavyedeki çalışmayan tuşlar için birinci olarak tuşları çıkarmanız ve alt katmanlarında bulunan kirleri temizlemeniz gerekiyor. Kirin yanı sıra tuşların altına farklı hususların girmesi de mümkündür. Denetim ederek bu kir ya da unsurları temizlemeniz gerekiyor.

Hazırlamış olduğunuz az sabunlu bir su ile tuşları temizleyin. Temizledikten sonra güzelce kurulamalarını bekleyin. Kuruduktan sonra da tuşlarınızı yerlerine takarak birinci günkü paklığı ile kullanın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.