Mouse Tekerim Bozuldu Tamir Edilir mi?

Mouse (fare) tekeri tutukluk yapıyor, ne yapabilirim

0 61

Mouse Tekerim Bozuldu Tamir Edilir mi?

Hem yaygara koparıyoruz, hem de eğitici öğretici içeriklerimizi sizinle paylaşarak bir şeyler öğrenmenize vesile oluyoruz. Kendimizle ne kadar gurur duysak az arkadaşlar. 🙂

Mouse yani Türkçesi Fare olan elimizin altında sağa sola ok işaretini gezdirdiğimiz, yeri geldiğinde click yani tıkladığımız, bilgisayar kullanmayı bize kolaylaştıran teknolojik bir alet olan mouse yani faremizin tekeri bozulduğunda hemen çöpe mi? atalım yoksa tamiri mümkün mü?

Cevap: Evet mouse tekeriniz tutukluk yapmaya başladığında, bir sayfayı aşağı yukarı çekerken tam verim alamama gibi sorunlardan anlaşılacağı üzere mouse tekeri arızalanmış ve tamiratı mümkündür.

Peki arızalanınca ne yapmamız lazım, hemen anlatmaya başlayalım. Kimse de abi karnın aç mı çay ikram edelim mi? demiyor ama olsun. Biz konumuzu güzel güzel satır satır anlatalım.

İlk önce yanınıza ince minik uçlu bir tornavida yıldız ya da düz fark etmez. Zaten sökülmesi çok basit bu kadarını yapabileceğinizi düşünüyorum. Hadi ama dostum bunu yapmalısın lütfen. Burayı geçiyorum. Çünkü her mouse (fare)’un farklı yerlerde vidaları ya da vidası var. Kimisi tek vida ile açılırken kimisinde iki üç vida olabilmektedir. O yüzden bu kısmın sorumluluğu tamamen size ait. Sağını solunu kırarsanız da ben mesuliyet kabul etmiyorum bilesiniz. 🙂

Şimdi mouse yani faremizin söküm işlemini gerçekleştirdik varsayıyorum. İlerlemeye devam ediyoruz. Sizin için kendi Mouse mi söktüm ve aşamalı olarak anlatacaklarımı iyi dinleyin. Bundan sonra iş ciddiye biniyor. Adım adım yazıyorum bakın dikkat!

1. Mouse tekerimiz ve devre kartı önümüzde çıplak bir şekilde görünüyor.

mouse-fare-tekerlek-tamiri-1

2. Mouse, fare tekerimizi yerinden  oynatarak çıkarıyoruz.

mouse-fare-tekerlek-tamiri

3.  Fare Tekerini yerinden çıkardıktan sonra, söküm yaptığımız aparatın 4 tane metalle sarılı olduğunu görüyoruz. Hemen işaretledim görseli aşağıya ekliyorum. Gördüğünüz tornavidanın ucundaki kulakçıklar bunlardan 4 tane var o siyah parçayı adeta 4 kolu ile sarmış görünüyor. Daha nasıl anlatayım.

mouse-fare-tekerlek-tamiri-4

4. Görmüş olduğumuz o metal kolları bir kargaburnu veya pense gibi kıskaç özelliği olan bir aletle iyice sıkıyoruz. Çünkü o dört tane kolun gevşemesinden dolayı mouse tekerinden tam verimi alamıyoruz. Saçma sapan bir şekilde çalışıyor ve gidip yeni bir mouse satın alıyoruz. Yeni mouse satın almaya gerek yok arkadaşlar çünkü bu arızanın tamiratı var. Görseli de ekleyelim.

mouse-fare-tekerlek-tamiri-5

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.