BDDK’dan kredilerde kripto para uyarısı

BDDK'dan kredilerde kripto para uyarısı

0 69

BDDK’dan Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye İştirak Bankaları Birliği’ne kredilerde kripto para uyarısı gitti.

Bloomberg HT tarafından görülen ilgili yazıda BDDK ferdî ve hukukî tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından, edinilen kaynakların kripto varlıklara yahut kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik süreçlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiği belirtildi.

bitcoin

BDDK daha evvel kredi müşterilerinin cari ya da yakın periyotlu gereksinimleri haricinde kredi kullanımı için de ihtarlarda bulunmuştu.

Daha evvel gelen yazıda Döviz ve altın süreçleri, vadeli mevduat, repo, pay senedi vb. finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar, bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar nezdindeki vadesi gelmemiş öteki kredi risklerinin kapatılması, makul düzeylerin üzerinde nakit çekimi talebi, somut ve dayanağın emeline uygun makul bir münasebet olmaksızın öbür bir bankaya ve aracı kuruma yahut geçerli evraklar üzerinden tespit edilmiş ve mevzuata uygun ithalatların ödemesi haricinde yurt dışına transfer yapılması üzere kalemlerde hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtilmişti.

Son gelen yazıyla krediler kapsamında hassasiyet gösterilmesi gereken süreçlere kripto varlık süreçleri de eklenmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.