Asgari Ücret ve Emekli Zam Oranlarının Seçime Etkileri

Asgari Ücret ve Emekli Zam Oranlarının Seçime Etkileri

0 8

Asgari Ücret ve Emekli Zam Oranlarının Seçime Etkileri

Değerli dostlar önümüzde bildiğiniz üzere 31 Mart 2024 tarihinde yerel yönetimler seçimi var. Herkes tabi bende bu herkesin içerisine dahil olarak bu yazımı sizlere yazıyorum.

Net asgari ücret 17 bin 2 tl olarak belirlendi.

En düşük emekli maaşı ise 10 bin tl olarak belirlendi.

Şimdi yukarıda belirlenen ücretlerin seçime yansımalarını ele alalım. Bağkur Skk emekli maaşlarının bir bölümü 7 bin 500 ₺ gibi komik bir rakamda duruyordu. Bunu tuttular 10 bin ₺ ye yuvarladır ve 10 bin ₺ altında emekli zammı kalmadı. Ancak bu sadece 10 bin ₺ emekli maaşı alanlara yaradı, diğer emeklilere ise bu şekilde bir konfor sağlanmadı. Kısacası 7 bin 500₺ emekli maaşı olanlar epey bir yukarıya çekildi ama 7 bin 500 ₺ üzerinde emekli maaşı alanlara herhangi bir ücret arttırımı yapılmadı.

Seçimde 7 bin 500 ₺ alan emekliler oylarını Ak partiye vereceklerini düşünüyorum. Çünkü acayip bir güncelleme ile maaşları 10 bin ₺ gibi bir rakama çıkarılmış oldu.

2024-secim

Diğer emekliler ise bu olaya bir hayli öfkeli, öyle ki seçimde Ak partinin karşısına çöp kutusunu koysanız oylarını çöp kutusuna vereceğe benziyorlar. Sosyal medyayı eğer birazcık takip ediyorlar ise başlarına geleceklerden de haberleri vardır diye düşünüyorum.

Gelelim asgari ücretliye, şimdi 31 mart 2024 tarihinde olacak olan yerel seçimler de asgari ücretlilerin izleyeceği bir kaç yol var yani Ak Parti’ye de oylarını verebilirler ya da diğer partilere de yönelim olabilir. Bunu tamamen önümüzdeki günlerde gerçekleşecek enflasyon oranları belirleyecek.

Enflasyon diyorum, önümüz seçim arefesi olduğu için hükümet zamları filan ağırdan alıyor. 31 Mart 2024 tarihinde seçim olduktan sonra neler olup biteceğine dair kimsenin bir öngörüsü yok. Acaba hükümet kaşıkla verip kepçe ile geri mi? alacak. Ya da vatandaşların konforunu sağlamak için enflasyon ile savaşacaklar mı? Bunları neden yazıyorum insanlar şu an bir ikilemin içerisindeler.

Ak parti’ye oy atıp hüsrana mı? uğrayacaklar ya da diğer partilere oy atıp pişman mı? olacaklar kestiremiyorlar. Çünkü hükümet kanadı asgari ücrete yılda bir defa zam yapılacağını söyledi. Bu da işi biraz daha çıkmaza sokan sebeplerden bir tanesi. Yani asgari ücretlinin ne yapacağı tamamen bir belirsizlik içerisinde görünüyor.

Diyeceksiniz ki memurlar ile alakalı neden bir şey yazmıyorsunuz. Abicim memura hazinenin anahtarını ver yine ben açım geçinemiyorum yer. Onlara ben söyleyecek söz bulamadığımdan bu yazımda da yer vermiyorum. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.