Dünyada Kaç Tane İnternet Sitesi Var

Dünyada Kaç Adet Web Sitesi Vardır

0 242

Evet değerli arkadaşlar şimdi öyle web sitesi filan yapıyoruz oluşturuyoruz ama hiç merak ettiniz mi? Dünyamızda kaç tane internet sitesi var diye. Ben merak ettim aslında öyle boş boş otururken birden aklıma geldi ve dedim ki; “Acaba Dünyada Kaç Tane Web Sitesi Var” sonra tabi araştırmaya koyuldum. En son 2020’nin ortalarında yazılmış bir yazıya denk geldim. Yani şimdi oradaki rakamlara göre gidelim. Üç beş bizde üzerine koyarız. 🙂

web-sitesi

İlk web sitesi 1991 yılında oluşturulmuş. Bu teknik bilgiyi verdikten sonra 1991-2020 tarihleri arasında olan güncel rakam 1 Milyar 800 Milyon olarak gerçekleşmiştir. Yani 2021’de bu rakam 1 Milyar 900 Milyonu geçecektir. Hemen hemen her gün binlerce site açılırken yine yüzlercesi kapanıp gidiyor. Dünyanın en büyük ilgi gösterdiği şey ise hem farkında olarak hem olmayarak internet ortamıdır. Hatta çoğu insan ilgiden ziyade artık bir ihtiyaç olarak görmektedir. Yani işler almış başını yürümüş gitmiş.

Şunu da belirtmekte fayda görüyorum iyi gırgır makara geçerek yazıyoruz ama bu 2 Milyara yakın web sitesinin hepsi aktif mi? kaçı güncel olarak yaşamını sürdürüyor diye soracak olursak %20-25 civarı yaşamını güncel ve online olarak sürdürmektedir. Milyarlarca sitenin çoğu çöptür. Çünkü öyle açılıp ve terkedilmiştir. Marsa düşen uzay mekiği gibidir işlev sıfır ama bir alan kaplamaktadır.

Evet değerli dostlar özellikle mobil cihazların yani bir nevi telefonların direkt olarak internet erişimine bir bilgisayar gibi erişmesine olanak sağlayan teknoloji biz tüketicilere sunulduktan sonra internet kullanımı 2’ye  katlanmıştır.

Cep telefonunu düşürüp kıran ve ya işlevsiz hale getiren kullanıcı sanki bir organı eksik gibi yaşıyor. İnternet olayı işte bu kadar ciddi. Evet bir iletişim sorunu oluşuyor tamam haklısınız ama o iletişimi de hepimiz interneti kullanarak yapıyoruz. O yüzden önemli bir detay. Bağımlıyız kardeşim bağımlı. Yani serzeniş yapmış gibi olmayayım ama siz yine de arada sırada bana uğrayın buradan haberleşelim. 🙂

Yaygara.net Sohbet Networku Sundu.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.