Güvenli Liman Altın Bir Günde Eridi.

Altın bir günde 30 lira birden değer kaybetti.

0 225

İnsanoğlunun en güvendiği zarar etmenin mucize olduğu görüşünü taşıdığı güvenli liman diye isimlendirdiği yatırım aracı altın resmen diplere sürüklendi.

O kadar değer kaybetti ki yatırımcısı bile şaşkına döndü. Kimi Altın sayfası takipçileri “Titanic böyle batmamıştı” kimi “ben 530 ₺’den aldım artık kendimle eğlenip gülüyorum yoksa kafayı yerim” diyenleri mi ararsın. Daha bir sürü altın yatırımcısı gözlemlediğimiz kadarı ile terste kalmış durumda.

Piyasa isim yapmış analistler ise Altın’ın trendinin tekrar yükseliş yönlü olduğunu ilerleyen günlerde tekrar çıkış yapabileceğini yatırımcısının panik satış yapmaması gerektiğinden bahsedilmekte.

Hal böyle olunca iki arada bir dere kalan yatırımcı ise kara kara düşünmekte. Bizimde kendimizce bildiğimiz bir şey var ise o da uzun vade de altın bu güne kadar kimseye kaybettirmemiş olduğudur. Paniğe gerek yok altın alacaklara da bir tavsiyemiz var elinizde ne ver ne yok birden altın almayın parçalı alım yapın altın düştü diyelim 50 bin ₺ paranız olsun bunu parçalara bölün 10 bin ₺ alım yapın düştü mü tekrar bir 10 bin ₺ gibi.

altin

Bunu yapmazsanız düştüğü zaman sadece ekrana boş gözlerle bakıp üzülürsünüz. Parçalı alım yaptığınız için düşse de sizin için her zaman bir alım fırsatı verir bu da sizi üzmez.

Bunu da acemi bir yatırımcı olarak siz değerli dostlara tavsiye ediyorum.

Altın sayfalarını takip eden arkadaşlara bir tavsiyemde oradaki yapılan yorumları kesinlikle dikkate almayın. Orada iki grup vardır fişekçiler ve Şelaleciler bu iki grup şöyle analiz edelim.

Fişekçiler

Bu grup altına yüklü girmiş ve altının artmaya başladığında ortaya çıkan ve gördünüz mü ben demiştim diyen grup mensupları. Ama ne zaman altın düşüşe geçse çıkıp kardeşim panik satışı yapmayın bu geçici bir düşüştür işte nedeni şudur budur diye izah edemez. Hedeflerde atıyorum altın 450 ₺ iken onlara göre bu altın 700 liralara gelecektir. Bu gurubumuzun adı Fişekçiler olarak sözlükte yerini alıyor.

Şelaleciler

Bu gurubun mensupları ise altına yatırım yapmış olanların baş düşmanları diyebiliriz. Tabiri caizse bu grubun üyeleri felaket tellallarıdır. Yine varsayalım altın 450 ₺  seviyesinde bu şelaleci guruba göre altının geleceği fiyat ise 350 ₺ olarak insanlarla inatlaşırlar. Şimdi altın 5 ₺ düşüş yaşasa bunlar hemen ortaya çıkar ve bir kaos havası oluşmasına sebebiyet verebilirler. Ancak altın niye düştü neden düştü sebebi nedir gibi soruların cevapları bu grubun mensuplarında bulunmaz. Onlar düşecek dedi ve düştü. Altın artmaya devam ediyor ise eğer bu şelaleciler grubundan kimseyi yorum yazarken yada başka bir bahiste bulunurken bulamazsınız. Ortadan adeta sırra kadem başmış bir şekilde kaybolurlar.

Şimdi değerli arkadaşlar bende az çok bu işlerin içindeyim o yüzden her yatırımcı kendi yatırımından kendisi sorumludur. O yüzden kimsenin size yön vermesine izin vermeyin fikir alışverişi iyidir ama bu iki gruptan uzak durduğunuz sürece iyidir. Bir gaza gelirsiniz işte o gün hayatınızın hatasını yapmış olursunuz ve o günü asla unutmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Uyarması bizden

Altının pazartesi akıbetinin ne olacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor. 435 ₺ seviyelerine gelen altın herkesi bu düşüşü ile şaşırtmış olsa da çıkış kaçınılmazdır. Ons 1960 seviyelerinden 1835 seviyelerine kadar bir günde geriledi. Tekrar toparlanarak 1849 seviyesinden kapandı. 11 OCAK 2021 tarihinde ise bu toparlanış sürer mi sürmez mi bilinmez ama umarım yatırımcısını sevindiren bir şekilde ilerleyişini sürdürür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.