Kazakistan, kripto para madenciliği için nükleer santral kurabilir

Kazakistan, kripto para madenciliği için nükleer santral kurabilir

0 75

Bilindiği üzere Çin’in yasaklarından sonra Kazakistan, düşük güç fiyatları sebebiyle kripto para madenciliğinin merkezlerinden biri hâline gelmişti. Hatta geçtiğimiz aylarda açıklanan bilgilerde, ülkedeki madenciliğin büyük bir artış gösterdiği, bu sebeple de Kazakistan’ın ABD’den sonra en yüksek madencilik yapılan yer hâline geldiği ortaya çıkmıştı.

Hükümet tarafından yapılan yeni açıklamalara nazaran de ülkedeki madenciliği daha da düzgünleştirmeye yönelik yeni adımlar atılabilir.

Ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından yapılan açıklamalara nazaran, kripto para madenciliği sanayisinin büyümesini hızlandırmak için ülkede bir nükleer santral kurulabilir. Tokayev’e nazaran bu santral sayesinde ülkedeki güç yükü azaltılabilir, ekonomik bir kalkınma yaşanabilir ve vatandaşların hayat kalitesi yükselebilir.

Kazakistan şu anda 50 kayıtlı, bilinmeyen sayıda da kayıt dışı kripto para madenciliği şirketine mesken sahipliği yapıyor. Hükümet de bu yüksek ölçüdeki madencilik faaliyetleri sebebiyle oluşan güç yükünün nükleer santral yoluyla azaltılabileceğini düşünüyor.

Halk tarafından reaksiyon görebilir

Fakat uzmanlar bu teklifin halk tarafından olumlu bir biçimde karşılanmayacağını düşünüyor. Ülkede 20 yıldan fazla müddettir nükleer bir santralin bulunmaması ve Sovyetler Birliği devrinde nükleer silah testlerinin Kazakistan’da yapılmış olması, halkın nükleer güç santrallerine karşı uzaklıklı ve isteksiz davranmasına sebep oluyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.