Sonraki telefonunuzun kamerası sizi daima izliyor olacak!

Sonraki telefonunuzun kamerası sizi daima izliyor olacak!

0 67

Akıllı telefonunuzdaki çentikten sıkıldıysanız bu sorun değil, çünkü ilerleyen yıllarda ekran altı kamera teknolojisinin yaygınlaşması bekleniyor. Aygıtınızın ekranında gereksinim duymadığınızda bir kamera görmeyeceğiniz bu tasarım, pek çoğumuzu heyecanlandıran cinsten. Fakat Qualcomm tarafından gelen açıklamaya nazaran ekran altı kamera sizi daima izliyor olacak. Bu da gizlilik kaygımızı zirve yaptıracak durumlardan biri.

Qualcomm’un ekran altı kamerası bir kapalılık kabusu

Son yıllarda gizlilik telaşı tüm akıllı telefon kullanıcılarını sardı. Çünkü artık şirketler ve akıllı telefon üreticileri, kontratların satır ortalarında bizden oldukça şey isteyebiliyor. Bu durumla yaşamak zorunda kalsak da bu kez gizlilik endişemize zirve yaptıran bir açıklama yapıldı. Qualcomm’un ekran altı kamerası, siz telefonu elinize almasanız dahi daima sizi izliyor olacak. Bunun nedeni ise yüz tanıma kilidinin ekran açık olmadan da çalışabilmesi olarak söylendi.

Ekran altı kameraları destekleyecek olan 8. kuşak Snapdragon çipler gelecek yıl akıllı telefonlarda görülmeye başlanacak. Birinci etapta her akıllı telefonda ekran altı kameraları göremeyeceğimiz için şimdiden bununla yaşamanın ne kadar sıkıntı olacağını düşünmenize gerek yok. Fakat ilerleyen yıllarda çıkacak ekran altı kameralı telefonlar daima bizi izliyor olursa bu önemli meseleler yaratabilir. Çünkü pozisyon bilgilerimizin daima bir yerlerde depolanıyor olması bile gizliliğimizi ihlal eden bir durum.

Bu her ne kadar tasa verici olsa da aslında bunun gibi bir durumla yıllardır yaşıyoruz. Akıllı telefonunuz daima sizi dinliyor ve sesli asistanlarla elleriniz kullanmadan irtibat kurabilmeniz için bunun yapıldığı söyleniyor. Mikrofonunuz daima açık olduğunda ‘Hey Google’ üzere cümleleriniz aygıt tarafından yakalanıyor ve sonuç olarak aslında hiç de berbat olmayan bir tecrübe ortaya çıkıyor. Fakat bundan rahatsız olmanız son derece anlaşılır bir durum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.