Fındık Üreticisi Taban Fiyatın 40 TL Olmasını İstiyor

2021 Fındık Taban Fiyatı 40 TL olacak mı?

0 86

Doğu Karadeniz Bölgesini adeta ayakta tutan fındık, üretim olarak Batı Karadeniz bölgesinde de yetiştiriliyor. İnsanların geçim kaynağı olan fındık hiç bir hükümet döneminde hak ettiği değeri hiçbir zaman göremedi, göstermediler. Herkesin bir rant alanı oldu. Cebini dolduran doldurdu. Çiftçinin emeğinin adeta üstüne yattılar. Emekçinin hakkı her yerde olduğu gibi fındık sahnesinde de aynı şekilde tezahür etti.

İnsanlar çalışıp çabalayıp emeğinin karşısını almaya çalışırken, eli cebinde daha hayatında fındık dalı görmemiş bahçeye girmemiş insanlar her nasılsa üreticiden daha fazla kazanıyor. Devletimiz güya fındık üreticilerini koruyan taban fiyat uygulamasına geçti. Yani açıklanacak olan taban fiyatın altında fındık satılmayacak. Bu uygulama kısmen başarılı olsa da şuan da 32 liralık bir ay çiçek yağına 75 Türk lirası ödüyoruz. Kaldı ki üretilen fındık yurt dışına döviz cinsinden satılmakta. 4 Liralık solar 8,60 seviyelerinde geziniyor. Ama niyeyse bu kurların filan çiftçiye hiçbir şekilde pozitif yansımıyor.

Fındık fiyatının 2021 yılında minimum en kötü şartlarda 40 Türk Lirası olması gerekiyor. İnanın piyasada ki ürünlere yapılan zammın yanında bu fiyat devede kulak arkadaşlar. Zaten bu fiyatın altında hükümetimiz bir fiyat açıklarlarsa, seçim günü gelip çattığında halk mevcut hükümeti sandığa gömer. Halk bu yapılanı unutmaz ve unutturmaz.

Fındık sezonu ise şu günlerde başladı başlayacak. Ama Sn. Recep Tayyip Erdoğan’dan herhangi bir açıklama gelmedi. Ülkemizin 4 bir köşesi yanıyor, bu işlerle de uğraşıyor olabilir. O yüzden çokta üzerine gitmek istemiyorum. Bir an önce umarım yangınlar söndürülür.

Konumuza dönecek olursak en yükse 80 türk lirası ve en alt olacak ise 40 türk lirası fiyat açıklamasının yapılacağını tahmin ediyorum . Bunun altında fiyat gelirse mevcut hükümetin kendisi görevi bırakmasının daha iyi olacağını düşünüyorum.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.