WordPress Beyaz Sayfa Hatası ve Kurtulma Yöntemleri

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu

0 366

WordPress Beyaz Sayfa Hatası ve Kurtulma Yöntemleri

Yine bir nasıl yapılır da bu işler düzelir hakkında ki yazımıza hoş geldiniz. Yöntemler çok basit aslında bu hatadan kurtuluşta çok basit… Öyle herkesin anlattığı gibi Laga Luga işlere girip acayip terimler kullanarak işleri zorlaştırmadan sade ve yalın şekilde sizlere sunuyorum. Sonra eğer olur da olmadı abi ne yapacağız derseniz de yorumlar kısmından yazın… Ben size hemen geri dönüş sağlarım… Sorunu beraber çözeriz.

Arkadaşlar şimdi bir kaç deneme yanılma yöntemi kullanacağız… Sırası ile başlayalım..

WordPress hazır yazılım sistemi bir çok eklenti bileşen ve tema ile kullanılır. Kimi zaman sistem kendi içerisinde durduk yere beyaz ekran hatası da verebilir. Kimi zaman bu aşırı bellek kullanımı olabilir ya da eklenti kaynaklı ve ya tema kaynaklı bir sorundur…

Genelde bu söylediklerimi çoğu web sitesinde sayfasında görüp okumuşsunuzdur. Birde o web sitelerin de yer almayan bir konu var ona da değineceğim.

  1. Seçenek sitenize ftp ile erişin ve public_html/wp-content/plugins klasörüne gelerek plugins klasörüne farklı bir isim verin. Buradaki amaç eğer sorun eklenti kaynaklı ise plugins klasörünün ismini değiştirince tüm eklentiler etkisiz hale gelecek ve bakalım sitemiz beyaz sayfa sorunundan kurtulacak mı? Eğer kurtulursanız beyaz sayfa yerine siteniz düzgün açılmışsa o zaman eklentileri tek tek deneme yanılma ile hangisi hatalı ise kendisini gösterecek ve o eklenti ile ilgili nihai kararı siz vereceksiniz.
  2.  Temasal sorunlarda ise yine izleyeceğimiz yol hep aynı public_html/wp-content/themes klasörüne gidiyoruz ve burada aktif olarak kullandığımız temayı bularak temamızın klasör ismini değiştiriyoruz… Bunu yaparak WordPress sistemini default temaya zorluyoruz ve o tema ile sitemizin beyaz sayfa hatasından kurtulup kurtulmadığını deneyerek öğreniyoruz.
  3.  Birde bellek kullanımı ile alakalı php.ini ayarları bulunmakta bunun için sunucu kullanıcı adı şifremizle yönetici paneline girerek gerekli memory limit bellek limit ayarlarımızı yükselterek deniyoruz… Bu beyaz sayfa sorununa çözüm oldu mu? Olmadı ise devam edelim. wordpress-beyaz-ekran-hatasi-detayli
  4. Çoğu site şimdi anlatacaklarımı hiç anlatmamış genelde beyaz sayfa sorunu bunlardan bu sebeplerden dolayı oluşuyor. Hatta WordPress yönetici panelinize dahi giremiyorsunuz bu beyaz sayfa problemi yüzünden, ancak bu dediklerim bir işe yaradı ve yönetici paneline erişiminiz var ise hemen WordPress güncel sürümünü tekrar yüklenmesine izin verin. Bu genelde bütün problemi çözüyor. Önce mutlaka bir yedeğiniz olsun. İşimizi sağlama alalım.
  5. Birde ekrana hata kodu yazdırmak istiyorsanız uğraşmayın bu genelde beyaz ekran sorunu için pek geçerli olmuyor. Ekran bembeyaz tertemiz bir şekilde karşınızda duruyor. Çözümleri ise bu anlattıklarım. Umarım bir faydası dokunacaktır.
  6. Aşırı bellek kullanımı problemi de WordPress beyaz sayfa sorununa neden olabilmektedir. Bunu birincil adım olarak public_html ana dizininde bulunan wp-config.php dosyasının açın ve içerisine

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );
kodunu <?php satırının hemen ardına yapıştırın kaydedin ve tekrar sayfanızı yenileyip deneyin. Gerekirse çerezleri silin tekrar deneyin daha sağlıklı sonuçlar alacaksınız… Bakalım beyaz sayfa hatası devam ediyor mu?

Evet arkadaşlar kısaca durum bundan ibarettir. Ha oldu da bunların hiç biri bir işe yaramadı o zaman yazın bana sorunu beraber bulalım. Sohbetli muhabbetli bol sohbet muhabbetli günler diliyorum.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.