Papua Yeni Gine Para Birimi Kina TL kuru 2,19’dan işlem görüyor

Papua Yeni Gine Parası daha mı değerli

0 303

Sosyal medya mecralarında Kina para biriminin adını çoğumuz ilk defa duyuyordur. Mevcut ekonomik durumumuzun özeti olan durum. Ülkemizin ne kadar vahim bir tabloda olduğunu gösterse de, Papua Yeni Gine tarafından söylendiği öne sürülen “Türk Lirası bizim paramızdan değersiz gibi görünse de biz Türk Lirasına gönülden bağlıyız.” açıklaması yüreğimize su serpmiş durumda.

Okyanusya’da bir kabile devleti görünümünde olan Papua Yeni Gine halkı ülkenin tek televizyonundan izlediği durumlar karşısında “Yerleşik hayata geçmeyelim geçersek Türkler gibi oluruz. Türkiye’nin hali ortada.” diyerek mevcut durumunda kalma eğilimini sürdürmekte. Lakin Papua Yeni Gine yöneticileri ABD Temsilcileri ile sürekli bir demokrasi ve yerleşik hayat süreçleri hakkında görüştülerse de herhangi bir sonuç alabilmiş değiller.

Kina para birimi Dolar karşısında da rekabetini sürdürüyor. 1 Kina 0.29 ABD Dolarına tekabül ediyor bu rakam gerçekten çoğu ülkenin gıpta ettiği rakamlar.

Özellikle Türk Halkının Türk Lirasını Kina karşısında yerden yere vurmasını da anlamış değiliz.

Papua Yeni Gine halen daha odunları birbirine sürterek ateş yaktığı için antik çağ ülkesi konumunda ve Dünyanın en antika ülkesi olarak anılmakta. Günümüz Dünyasında böyle bir devlet olmadığı için Papua Yeni Gine değerini koruyor. Bir kaç evcil dinozorun ise halen bu ülkede ikamet etmekte olduğu ise gelen diğer haber arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.